Magnatec BTY79-400R technical specifications.
| Package/Case | TO-64 |
| Hold Current | 75mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Mount | Stud |
| RMS Current (Irms) | 16A |