BZX85C5V6 Series 5.6 V 200 mA Through Hole Zener Diode - DO-41
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Magnatec BZX85C5V6 technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Diameter | 2.5mm |
| Impedance | 400R |
| Length | 4.1mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Zener Voltage | 5.6V |