The BZX85C6V8 Zener diode from Magnatec features a maximum operating temperature of 175°C and a maximum power dissipation of 1.3W. It has a Zener voltage of 6.8V and an impedance of 300 ohms. The device is packaged in a DO-41 package and is mounted through a hole. The maximum reverse leakage current is 1 microampere.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Magnatec BZX85C6V8 technical specifications.
| Package/Case | DO-41 |
| Diameter | 2.5mm |
| Impedance | 300R |
| Length | 4.1mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Through Hole |
| Zener Voltage | 6.8V |