This piezo indicator is a panel mount device with a maximum resonant frequency of 3400 and a frequency range of 2400 to 3400. It operates within a temperature range of -30 to 65C and can be powered by a supply voltage between 6VDC and 28VDC. The device has a maximum supply current of 12 and is terminated with a screw method. It is designed for use as an alarm or buzzer in audio applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628FK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Height (mm) | 47.53 |
| Product Diameter (mm) | 42.85 |
| Maximum Resonant Frequency | 3400Hz |
| Frequency Range | 2400 to 3400Hz |
| Min Operating Supply Voltage | 6VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 28VDC |
| Maximum Supply Current | 12mA |
| Type | Indicator |
| Technology | Piezo |
| Minimum Sound Pressure | 50dBA/62dBAdBA |
| Termination Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Cage Code | 90201 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8531809041 |
| Schedule B | 8531800040 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628FK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.