
The SC628FR is a DC-operated buzzer with a diameter of 43mm and a height of 32.85mm. It has a current rating of 4mA and can operate at a maximum supply voltage of 28V. The buzzer is designed for panel mount and has a maximum operating temperature of 65°C. It is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628FR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 4mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 32.85mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 6V |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628FR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
