
This is a black DC panel mount buzzer with a frequency of 2.9kHz, operating within a temperature range of -30°C to 65°C. It has a maximum supply current and voltage of 20mA and 28V, respectively. The buzzer is packaged in bulk and has a weight of 59.5g. It is not lead-free and has a self-resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Diameter | 1.687inch |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 32.6mm |
| Housing Color | Black |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 34.8mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 20mA |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| Weight | 59.5g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
