
The SC628JR is a panel mount piezo alarm from Mallory Sonalert with a DC rated voltage of 6V and a current rating of 20mA. It has a diameter of 43mm and operates within a temperature range of -30°C to 65°C. The device is designed for panel mounting with a flush termination and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628JR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 20mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 20mA |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628JR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
