
Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 6-28VDC 2900HZ, CUL APPRVD
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628LR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 18mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 32.9mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 18mA |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Wire Leads |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628LR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
