
Audio Indicators & Alerts CONSTANT, 6-28VDC MIL/RUGGED, MEDIUM
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 16mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Housing Color | Black |
| Input Type | DC |
| Length | 9.52mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 16mA |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
