
This panel mount piezo alarm is designed for use with DC power supplies up to 28V and has a maximum operating temperature of 65°C. It features a current rating of 20mA and is RoHS compliant. The device is mounted flush to a panel and is suitable for use in a variety of applications, including alarms and sirens.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC628NDR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 20mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 15mA |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC628NDR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
