
This panel mount piezo alarm features a black housing and operates within a temperature range of -30°C to 65°C. It is designed to be powered by a 48V supply and draws a maximum current of 16mA. The alarm is packaged in bulk and can be mounted using a screw termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC648A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 1.687inch |
| Frequency | 2.9kHz |
| Housing Color | Black |
| Length | 34.8mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 16mA |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Operating Supply Voltage | 48V |
| Packaging | Bulk |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC648A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.