
The SC648AJR is a black piezo alarm component with a current rating of 20mA and a voltage rating of 10V AC. It has a diameter of 43mm and is designed for panel mount applications. The operating temperature range is between -30°C and 65°C. The component is available in bulk packaging and has a self-resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC648AJR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Current Rating | 20mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 48.51mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 21mA |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 10V |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC648AJR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
