
The SC648MD tone generator from Mallory Sonalert features a current rating of 20mA and operates on DC input. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is designed for flush, panel mount and has a packaging type of bulk. It can be terminated with a screw and has a voltage rating of 10V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC648MD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 20mA |
| Diameter | 42.85mm |
| Frequency | 2kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Packaging | Bulk |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 10V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC648MD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.