
The SC648R is a panel mount piezo alarm from Mallory Sonalert. It operates on 48V DC with a maximum supply current of 18mA. The device has a diameter of 43mm and is designed to operate within a temperature range of -30°C to 65°C. The SC648R is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SC648R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 18mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 18mA |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SC |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 48V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SC648R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.