
The SCE016LD3CTB is a piezo alarm component from Mallory Sonalert. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The component is rated for 6V DC and has a current rating of 40mA. It is designed for flush, panel mount applications and has an operating supply current of 40mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE016LD3CTB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Frequency | 2.9kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE016LD3CTB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.