
Audio Indicator Piezo 6VDC 16VDC 40mA 95dBA 1500Hz to 2500Hz Panel Mount Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE016XD2CTB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Height (mm) | 48.26 |
| Product Diameter (mm) | 42.85 |
| Maximum Resonant Frequency | 2500Hz |
| Frequency Range | 1500 to 2500Hz |
| Min Operating Supply Voltage | 6VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 16VDC |
| Maximum Supply Current | 40mA |
| Type | Indicator |
| Technology | Piezo |
| Minimum Sound Pressure | 95dBA(Typ)dBA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 90201 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8531809041 |
| Schedule B | 8531800040 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE016XD2CTB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.