
This Mallory Sonalert SCE016XD3CTB is a 16V DC rated panel mount speaker with a current rating of 40mA and an operating temperature range of -40°C to 85°C. It is available in bulk packaging. The speaker has a diameter of 43mm and a height of 1.41inch, with a length of 1.69inch and a width of 1.69inch. It is designed for use with DC input and has a self resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE016XD3CTB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 1.41inch |
| Input Type | DC |
| Length | 1.69inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 40mA |
| Mount | Panel, Flush |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCE |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 1.587328oz |
| Width | 1.69inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE016XD3CTB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
