This 42.85mm diameter speaker is designed for DC input and has a maximum operating temperature of 85°C. It can operate within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum supply voltage of 16V. The speaker is panel mount and has a self-resonant frequency of 2.9kHz. It is available in bulk packaging and has an operating supply current of 40mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE016XD3MP1B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 42.85mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 35.85mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE016XD3MP1B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.