
The SCE028LA3CTB is a general purpose piezoelectric buzzer with a current rating of 20mA and a maximum supply voltage of 28V. It is designed for panel mount applications and operates within a temperature range of -30°C to 65°C. The buzzer has a self resonant frequency of 2.9kHz and a maximum operating supply current of 20mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE028LA3CTB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 20mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 35.85mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 16V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE028LA3CTB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
