The SCE028LD3SU2B is a 40mA DC panel mount buzzer from Mallory Sonalert with a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It has a maximum supply voltage of 28V and a minimum supply voltage of 16V. The buzzer has a current rating of 40mA and an operating supply current of 40mA. It is packaged in bulk and has a self-resonant frequency of 2.9kHz. The SCE028LD3SU2B is a general-purpose electromechanical component suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Mallory Sonalert SCE028LD3SU2B technical specifications.
| Current Rating | 40mA |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 35.85mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 16V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |