
This thread mount piezo alarm has a DC rated voltage of 16V and an operating supply current of 40mA. It can operate within a temperature range of -40°C to 85°C. The device is designed for panel mounting and has a diameter of 43mm. It is rated for a frequency of 2kHz and has a current rating of 40mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE028SD2SP1B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Packaging | Bulk |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE028SD2SP1B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.