
This thread mount piezo alarm is designed for use with AC inputs up to 48 volts and has a current rating of 40 milliamps. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. The device is packaged in bulk and has a terminal block termination. It is suitable for use in audio applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE120LA2FP1B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2kHz |
| Input Type | AC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Packaging | Bulk |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 48V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE120LA2FP1B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.