This 120mm thread mount piezo/magnetic alarm has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates on an input type of AC and has a series designation of SCE. The device is mounted on a panel and has a termination type of terminal block, with an operating supply current of 40mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE120MA3SR3B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 120 |
| Diameter | 42.85mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Input Type | AC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE120MA3SR3B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
