
This general purpose audio indicator from Mallory Sonalert features a 48V AC voltage rating and 25mA operating supply current. It has a self resonant frequency of 2.9kHz and is designed for flush mount applications. The device operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a bulk packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCE120XA3CTB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Current Rating | 25mA |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 35.85mm |
| Input Type | AC |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 120V |
| Min Supply Voltage | 48V |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 25mA |
| Outside Diameter | 42.85mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCE |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 48V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCE120XA3CTB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.