
The SCH110NR is a component with a current rating of 24mA and a maximum supply voltage of 120V. It is designed for flush, panel mount applications and has an operating temperature range of -30°C to 65°C. The component is rated for IP66 and has a packaging of bulk with a package quantity of 1. It is manufactured by Mallory Sonalert and is part of the SCH series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCH110NR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 24mA |
| Diameter | 42.85mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 20.574mm |
| Length | 0.81inch |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 120V |
| Min Supply Voltage | 30V |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 24mA |
| Outside Diameter | 42.926mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCH |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCH110NR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
