
The SCH416R is a flange mount piezo alarm from Mallory Sonalert with a DC input type and a maximum operating temperature of 65°C. It has a current rating of 14mA and an operating supply current of 14mA. The device is rated for use in IP66 environments and has a diameter of 42.85mm. It is available in bulk packaging and has a termination type of screw. The SCH416R is suitable for use in applications with a minimum operating temperature of -30°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCH416R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 14mA |
| Diameter | 42.85mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Series | SCH |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 4V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCH416R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.