The SCH616NR is a panel mount piezo alarm from Mallory Sonalert. It operates within a temperature range of -30°C to 65°C and has a maximum supply voltage of 16V. The device has a current rating of 22mA and is rated for DC input. It features a flush, panel mount design with a screw termination and is packaged in bulk. The SCH616NR has an IP66 rating and a self-resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 22mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 20.574mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 22mA |
| Outside Diameter | 42.926mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCH |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Not Compliant |