
Audio Indicator Piezo 6VDC 28VDC 16mA 68dBA 2400Hz to 3400Hz Panel Mount Screw Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SCH628PR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Color | Black |
| Current Rating | 16mA |
| Diameter | 43mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 35.052mm |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Flush, Panel |
| Operating Supply Current | 26mA |
| Outside Diameter | 42.926mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66 |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SCH |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 28V |
| DC Rated Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SCH628PR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
