
This panel mount piezo device operates within a temperature range of -30°C to 65°C. It has a current rating of 12mA and a self resonant frequency of 2.9kHz. The device is designed for DC input and has a quick connect termination. It is available in bulk packaging with a package quantity of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SNP2R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 12mA |
| Diameter | 42mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 0.85inch |
| Input Type | DC |
| Length | 1.64inch |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SNP |
| Termination | Quick Connect |
| DC Rated Voltage | 5V |
| Weight | 0.599657oz |
| Width | 1.64inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SNP2R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
