
This panel mount piezoelectric transducer features a black housing and operates within a temperature range of -30°C to 65°C. It is designed for use with DC input and has a maximum supply voltage of 28V and a minimum supply voltage of 4V. The device is packaged in bulk and has a self-resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SNP428 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 0.41inch |
| Frequency | 2.9kHz |
| Housing Color | Black |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 8.94mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 16mA |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SNP |
| Termination | Screw |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SNP428 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
