
The SNP428R is a piezo alarm component from Mallory Sonalert. It has a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -30°C. The component is rated for 28V DC and has a maximum supply current of 16mA. It is RoHS compliant and available in a panel mount package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert SNP428R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 18mA |
| Diameter | 42mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 0.85inch |
| Input Type | DC |
| Length | 1.64inch |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 16mA |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | SNP |
| Termination | Quick Connect |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Weight | 0.599657oz |
| Width | 1.64inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert SNP428R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
