
Audio Indicator Piezo 6VDC 16VDC 40mA 85dBA 2800Hz to 3800Hz Panel Mount Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert ZA016LDCT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Length (mm) | 56.75 |
| Product Diameter (mm) | 30.74 |
| Maximum Resonant Frequency | 3800Hz |
| Frequency Range | 2800 to 3800Hz |
| Min Operating Supply Voltage | 6VDC |
| Max Operating Supply Voltage | 16VDC |
| Maximum Supply Current | 40mA |
| Type | Indicator |
| Technology | Piezo |
| Minimum Sound Pressure | 85dBA(Typ)dBA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Cage Code | 90201 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8531809041 |
| Schedule B | 8531800040 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert ZA016LDCT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.