
The ZA016LDSU2 is a 16V DC input panel mount zener diode with a current rating of 40mA. It operates within a temperature range of -30°C to 65°C and is RoHS compliant. The device is available in bulk packaging with a single unit per package. It is designed for use in general applications and is washable.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert ZA016LDSU2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 30.7mm |
| Frequency | 3.3kHz |
| Height | 43.4mm |
| Input Type | DC |
| Length | 56.7mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 40mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 16V |
| Min Supply Voltage (DC) | 6V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3.3kHz |
| Series | ZA |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating | 16V |
| Washable | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert ZA016LDSU2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
