
This piezo indicator is a panel mount device with a maximum supply current of 40mA and an operating temperature range of -30°C to 50°C. It can operate on a supply voltage between 16VDC and 28VDC or 16VAC and 28VAC. The device has a frequency range of 2800 to 3800 and a minimum sound pressure of 85dBA. It is suitable for use in audio applications and is designed to be an indicator.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert ZA028LACT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Length (mm) | 56.75 |
| Product Diameter (mm) | 30.74 |
| Maximum Resonant Frequency | 3800Hz |
| Frequency Range | 2800 to 3800Hz |
| Min Operating Supply Voltage | 16VDC|16VAC |
| Max Operating Supply Voltage | 28VDC|28VAC |
| Maximum Supply Current | 40mA |
| Type | Indicator |
| Technology | Piezo |
| Minimum Sound Pressure | 85dBA(Typ)dBA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Cage Code | 90201 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8531809041 |
| Schedule B | 8531800040 |
| ECCN | EAR99 |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert ZA028LACT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.