
The ZA028MAFP1 is a Zener diode with a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a maximum supply voltage of 28V and a minimum supply voltage of 16V. The diode is rated for 40mA of current and has a self-resonant frequency of 3.3kHz. It is packaged in bulk and features a terminal block termination. The device is suitable for use in panel mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert ZA028MAFP1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Frequency | 3.3kHz |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 16V |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Outside Diameter | 30.74mm |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 3.3kHz |
| Series | ZA |
| Termination | Terminal Block |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert ZA028MAFP1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.