
The ZA028MDDT7 is a Zener diode with a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a DC rated voltage of 28V and a maximum supply current of 40mA. The diode is mounted on a panel and has a self resonant frequency of 3.3kHz. It is available in a bulk packaging with 10 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mallory Sonalert ZA028MDDT7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 30.74mm |
| Frequency | 3.3kHz |
| Input Type | DC |
| Length | 43.44mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 40mA |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 3.3kHz |
| Series | ZA |
| Termination | Terminal Block |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mallory Sonalert ZA028MDDT7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
