This high current choke features a ferrite core and wirewound technology, with an inductance of 3900uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.077A and a maximum DC resistance of 34. The choke is designed for operation over a temperature range of -55°C to 105°C and is available in an axial lead style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3900uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.077A |
| Max DC Resistance | 34Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.48MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 8.64mm |
| Product Diameter | 3.3mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |