This high current choke features a ferrite core and wirewound technology. It has an inductance of 10uH with a tolerance of 10%. The device can handle a maximum DC current of 11A and has a minimum self resonant frequency of 5.4MHz. The choke is designed for use in through-hole applications and has a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 11A |
| Max DC Resistance | 0.0065(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5.4MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |