This high current choke features a wirewound design with a ferrite core material, offering an inductance of 27uH with a 10% tolerance. The device is tested at a frequency of 1KHz and has a minimum self resonant frequency of 3.1MHz. It can handle a maximum DC current of 6A and has a maximum DC resistance of 0.021 ohms typ. The choke is designed for axial lead style and has a product length of 27.94mm and a product diameter of 16.51mm. It operates within a temperature range of -55C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 6A |
| Max DC Resistance | 0.021(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3.1MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |