This high current choke features a wirewound design with a ferrite core and an inductance of 33uH. The device has a tolerance of 10% and a maximum DC current rating of 5.7A. It is designed for use in through-hole applications and has a minimum self-resonant frequency of 2.8M. The choke's operating temperature range is from -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 5.7A |
| Max DC Resistance | 0.023(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2.8MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |