This high current choke features a wirewound design with a ferrite core, providing an inductance of 56uH with a tolerance of 10%. The device is tested at a frequency of 1KHz and has a maximum DC current rating of 4.9A. The choke's lead style is axial, and it measures 27.94mm in length and 16.51mm in diameter. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 56uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 4.9A |
| Max DC Resistance | 0.031(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |