High Current Choke Wirewound 270uH 10% 1KHz Ferrite 2.1A 0.17Ohm DCR AXL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 270uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 2.1A |
| Max DC Resistance | 0.17(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.85MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |