This high current choke features a wirewound design with a ferrite core, providing an inductance of 330uH with a 10% tolerance. The inductance is tested at a frequency of 1KHz. The choke can handle a maximum DC current of 2A and has a maximum DC resistance of 0.19 ohms. The self-resonant frequency is a minimum of 0.77MHz. The product is available in an axial lead style and has a length of 27.94mm and a diameter of 16.51mm. It operates over a temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 330uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 2A |
| Max DC Resistance | 0.19(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.77MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |