This high current choke features a wirewound design with a ferrite core, offering an inductance of 470uH with a tolerance of 10%. It can handle a maximum DC current of 1.6A and has a minimum self-resonant frequency of 0.63MHz. The choke is designed for through-hole mounting with an axial lead style and measures 27.94mm in length and 16.51mm in diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 470uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.6A |
| Max DC Resistance | 0.29(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.63MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |