This high current choke features a ferrite core and wirewound technology, with an inductance of 1800uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.83A and a minimum self resonant frequency of 0.3MHz. The choke is designed for through-hole mounting and has a product length of 27.94mm and a product diameter of 16.51mm. It operates over a temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1800uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.83A |
| Max DC Resistance | 1.1(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.3MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |