High Current Choke Wirewound 2700uH 10% 1KHz Ferrite 0.66A 1.7Ohm DCR AXL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2700uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.66A |
| Max DC Resistance | 1.7(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.24MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |