The 7230-31 is a high current choke with a ferrite core and wirewound technology. It has an inductance of 3300uH with a tolerance of 10%. The maximum DC current is 0.57A and the maximum DC resistance is 2.3 ohms typ. The lead style is axial and the product dimensions are 27.94mm in length and 16.51mm in diameter. The operating temperature range is from -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Choke |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3300uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.57A |
| Max DC Resistance | 2.3(Typ)Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.22MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 27.94mm |
| Product Diameter | 16.51mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |