Maxim DS1230Y-70IND+ technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Package/Case | DIP |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 256Kb |
| Frequency | 70GHz |
| Height | 10.67mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 39.37mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 256Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , NVSRAM, RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Words | 32000 |
| Operating Supply Current | 85mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 32KX8 |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 18.8mm |