
This 1 GHz to 2 GHz RF amplifier has a single channel and a maximum power dissipation of 840mW. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied by a voltage between 1.6V and 3.3V, drawing a current of 7.7mA. The amplifier is RoHS compliant and available in a WLP package with 2500 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX2658EWT+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Frequency | 1.57542GHz |
| Gain | 17.7dB |
| Max Frequency | 1.62GHz |
| Min Frequency | 1.563GHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 840mW |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.8dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 1 GHz to 2 GHz |
| Operating Supply Current | 7.7mA |
| Operating Supply Voltage | 2.85V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 7.7mA |
| Test Frequency | 1.57542GHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX2658EWT+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
