Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX2826ETN-TD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | TQFN EP |
| Package Description | Thin Quad Flat No Lead Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 56 |
| PCB | 56 |
| Package Length (mm) | 8 |
| Package Width (mm) | 8 |
| Package Height (mm) | 0.73 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.75 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Technology | IEEE 802.11g/a |
| Modulation Technique | QPSK|CCK|OFDM |
| Minimum Operating Frequency | 5150MHz |
| Maximum Operating Frequency | 5350MHz |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Cage Code | 1ES66 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Maxim MAX2826ETN-TD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.